Czym jest skrobia kukurydziana i do czego się ją stosuje?

Skrobia kukurydziana jest dodatkiem do żywności stosowanym do zagęszczania produktów spożywczych. Dodatek skrobi kukurydzianej sprawia, że produkty kulinarne są miękkie i delikatne. Skrobia kukurydziana używana jest głównie w cukiernictwie i piekarnictwie.

Jak powstaje skrobia z kukurydzy?

Skrobia kukurydziana jest syntetyzowana pod wpływem działania światła w procesie fotosyntezy. Aby uzyskać skrobię z kukurydzy, jej ziarna są moczone w roztworze kwasu siarkowego, następnie są rozdrabniane i mielone. W wirówce skrobia jest oddzielana od białka za pomocą siły odśrodkowej, a następnie myta i suszona. Po wysuszeniu skrobia kukurydziana jest proszkiem o lekko żółtym kolorze. Ale ma ona smak i zapach taki sam, kukurydza.

Co zawiera skrobia kukurydziana?

Skrobia kukurydziana zawiera:

  • witaminę PP,
  • sód,
  • wapń,
  • fosfor,
  • magnez,
  • potas.

Rodzaje skrobi kukurydzianej

Odmiany skrobi kukurydzianej są określane na podstawie koloru, czystości, kwasowości, zawartości popiołu, gęstości ciemnych plamek na powierzchni skrobi. Skrobia kukurydziana może być zwykła i modyfikowana. Skrobia modyfikowana to taka, która została specjalnie przetworzona podczas produkcji w celu zapewnienia wszelkich innych właściwości niezbędnych do przygotowania wszelkich produktów kulinarnych i lepszej przyswajalności przez organizm ludzki. Nie jest to produkt modyfikowany genetycznie, jest wykonany z naturalnej kukurydzy i jest bezpieczny. Skrobia modyfikowana kukurydziana jest kompletną skrobią kukurydzianą, która różni się od zwykłej kukurydzy każdą zmienioną właściwością. Na przykład skrobia modyfikowana może być bezwonna, mieć inny kolor, nie puchnąć w wodzie. Właściwości te mogą być skutecznie wykorzystywane.

Wpływ na organizm człowieka

W małych ilościach, skrobia kukurydziana jest korzystna dla organizmu ludzkiego, jej zalety to właściwości odżywcze, które dają energię komórkom i pomagają budować tkankę mięśniową. Zaletą skrobi kukurydzianej jest również to, że jest ona dostawcą węglowodanów do organizmu ludzkiego, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów. Dzięki enzymom, skrobia rozkłada się na wodę i dwutlenek węgla, uwalniając w procesie energię, która przyczynia się do funkcjonowania żywego organizmu.

Szkodliwość dla skrobi kukurydzianej


Skrobia kukurydziana może być szkodliwa dla osób z nietolerancją kukurydzy, co może prowadzić do powikłań, takich jak astma, reakcje alergiczne, wysypki skórne. Kukurydza nie jest zalecana do stosowania przez osoby z problemami żołądkowo-jelitowymi i zwiększoną krzepliwością krwi.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com