Zalety skrobi kukurydzianej

Skrobia kukurydziana to mlecznobiały, nieprzezroczysty proszek o niskiej lepkości, o zapachu i smaku typowym dla ziaren kukurydzy. Po wysuszeniu ziaren kukurydzy stają się one sypkim proszkiem o białym lub lekko żółtawym kolorze.

Odmiany skrobi kukurydzianej

Jakość skrobi zależy od jej czystości i jest określana na podstawie barwy, liczby plamek (ciemne wtrącenia) na 1 dm2 powierzchni skrobi, kwasowości i zawartości popiołu. Zawartość wody i bezwodnika siarkowego jest ograniczona. Skrobia kukurydziana jest produktem o zwiększonej zdolności do puchnięcia w zimnej wodzie. Skrobia pakowana jest w worki 25, 50 i 60 kg; zewnętrzna powierzchnia worków pokryta jest klejem.

Do czego się używa skrobi kukurydzianej?
Skrobia kukurydziana w gotowaniu jest używana jako zagęstnik do przygotowywania przede wszystkim takich produktów, jak:

  • kisieli,
  • musów,
  • sosów,
  • budyniów,
  • zup,
  • ciast,
  • majonezów,
  • keczupów.

Kaloryczność skrobi kukurydzianej

Wartość kaloryczna skrobi kukurydzianej wynosi około 329 kcal na 100 gramów produktu. Skrobia kukurydziana jest skrobią zbożową, która ma niską zawartość popiołu i białka. Jest to uniwersalny dodatek, spełniający potrzeby kilku gałęzi przemysłu. Skrobia kukurydziana zawiera również 83,5% gramów węglowodanów. Zawiera ona oprócz tego także dużo takich elementów, jak wapń, fosfor, sód, potas i niewielką ilość magnezu. Jest bogatym źródłem witaminy PP.

Użyteczne właściwości skrobi kukurydzianej

Warto wiedzieć, że skrobia kukurydziana jest ważnym składnikiem w przygotowywaniu maści i proszków, różnych produktów stosowanych w leczeniu chorób skóry. A także korzyści płynące z zastosowania skrobi wynikają z możliwości aktywowania i tworzenia się masy mięśniowej i komórek nerwowych. Uszkodzenia ze stosowania skrobi kukurydzianej mogą wystąpić, jeśli produkt nie jest indywidualnie tolerowany. Negatywny wpływ może przejawiać się w postaci reakcji alergicznych.

Czy skrobia kukurydziana może być zastąpiona skrobią ziemniaczaną?

Nie zaleca się zastępowania skrobi kukurydzianej ziemniaczaną, ponieważ ta daje znacznie większy stopień zagęszczenia produktów cukierniczych, co powoduje, że są one nie tak kruche i miękkie, jak planowano. Natomiast skrobia ziemniaczana nie może być zastąpiona skrobią kukurydzianą przy przygotowywaniu różnych produktów, ponieważ stopień zagęszczenia skrobi kukurydzianej nie jest wystarczający do ich wytworzenia. Skrobia kukurydziana i ziemniaczana to skrobia o różnych właściwościach, dlatego nie można ich zastąpić sobą nawzajem.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com